چگونه یک جزوه خوب بنویسیم

توی سالهایی که دانشجو بودم، یکی از مشکلات اساسی من نوشتن جزوه بود، وقتی از درس یا استادی خوشم میومد جزوه کاملی رو میتونستم بنویسم و اونقدر این جزوه طولانی میشد که به وقت امتحان پایان ترم مجبور میشدم جزوه رو کنار بزارم و از کتاب های مرجع دانشجویی استفاده کنم. ولی اگه از درس و استادی خوشم نمیومد جزوه هام به ده صفحه هم نمی رسید و حجم و کیفیت جزوه اونقدر پایین بود که ازش نمره ۱۰ هم نمیگرفتم. اما مثل هر دانشجوی دیگه میدونستم که برای فارغ التحصیلی باید تمامی امتحانات رو پاس بشم. این دغدغه ها باعث شد تجربه هام رو به شما بگم:

چگونه یک جزوه خوب بنویسیم؟ بهترین روش جزوه نویسی حرفه‌ای چیست؟ چطور باید یک جزوه کامل و خوانا نوشت؟ چطور باید یک جزوه مرتب و خوش‌خط نوشت؟ شما هم این دغدغه ها رو دارید؟ پس این چند دقیقه رو با مقاله چگونه یک جزوه عالی بنویسیم با ما باشید قول میدم یکی از دو روش فوق العاده عالی برای نوشتن یک جزوه خوب رو به شما بگم. اگه تا اینجا اومدی، مطمعنم شما جزو اون دسته از دانشجوهایی هستید که در دانشگاه یا هر مرکز آموزشی دیگه ای که دارید دوره ای رو میگذرونید، علاقه دارید یه جزوه کامل ، خوانا و تمیز داشته باشید. توی این مقاله آموزشی از سایت جزوه ما به شما راهنمایی میکنیم که چطور یک جزوه خوب بنویسید.

قبل از اینکه راهکارهای نوشتن یک جزوه خوب رو بیان کنیم، به چند عامل باید توجه کنیم در غیراینصورت جزوه دستنویس و نهایی شما اون چیزی درنمیاد که انتظارشو داشتید.

 • تسلط استاد به مباحث تدریس شده
 • توجه کامل شما به صحبت‌های مدرس
 • علاقه شما به درس یا موضوع تدریس شده

برای اینکه درمورد ماهیت جزوه بیشتر بدونید میتونید به ویکی پدیا هم مراجعه کنید.

اگه شما در این مرحله بتونید این سه عامل رو به خوبی کنترل کنید در قدم های بعدی به راحتی با نکاتی که در این مقاله آموزشی در وب سایت جزوه ارائه خواهیم داد میتونید یک جزوه تمیز و موفق داشته باشید.

برای نوشتن یک جزوه عالی باید از کل مغزتان استفاده کنید

برای نوشتن یک جزوه خوب باید از کل مغز استفاده کرد. به عبارتی ساده باید حواس شما ۱۰۰% متمرکز بر مباحث آموزشی باشد و هرگونه حواس‌پرتی اعم از موبایل، افراد اطراف و سایر موارد حذف یا کمتر اهمیت داده شود.در حال حاضر دو روش برای نوشتن یک جزوه کامل و تمیز در جهان ارائه‌شده که هر دو روش از بهترین‌های ممکن هستند اما با توجه به نوع یادگیری افراد انتخاب هرکدام بسته شرایط ذهنی آن‌ها دارد.

روش اول استفاده از نقشه ذهنی و روش دوم استفاده از کرنل است. روش‌های دیگری نیز وجود دارد اما به دلیل اینکه این دو روش مغز انسان را وادار می‌کند از نیم‌کره سمت چپ خود بیشتر استفاده کند مفیدتر و خروجی محورتر هستند.

روش اول استفاده از نقشه ذهنی و روش دوم استفاده از کرنل است. روش‌های دیگری نیز وجود دارد اما به دلیل اینکه این دو روش مغز انسان را وادار می‌کند از نیم‌کره سمت چپ خود بیشتر استفاده کند مفیدتر و خروجی محورتر هستند.

تفاوت افراد راست مغز و افراد چپ مغز

باور رایج این است که برخی افراد راست مغز هستند و برخی دیگر چپ مغز و همین داستان است که شخصیت، افکار و رفتار هر فرد را می‌سازد. ازآنجاکه بعضی اشخاص راست‌دست هستند و برخی دیگر چپ‌دست، چنین ایده‌ای برای مغز آدمی نیز قوت گرفته است. 

ویژگی های افراد چپ مغز :

 • تحلیل‌گر
 • منطقی
 • جزئی‌نگر و حقیقت‌گرا
 • محاسبه‌گر
 • مایل به فکر کردن در قالب کلمات

ویژگی های افراد راست مغز :

 • خلاقیت
 • آزاداندیش
 • نگاهی کلان
 • شهودی
 • مایل به اندیشیدن 

دو نیم کره کاملا متفاوت در یادگیری و نوشتن یک جزوه خوب

پس این موارد ثابت می‌کند نیم‌کره سمت چپ و راست مغز وظایف کاملاً متفاوتی دارند؛ و وقتی این مقدار تفاوت وجود دارد باید ازنظر علمی بررسی کنیم آیا ما روش درستی برای یادگیری در نظر گرفتیم؟ سمت چپ مغز ما کامل منطقی و ساختاریافته رفتار می‌کند و سمت راست مغز خلاق و اهل تجربیات حسی است.

البته ناگفته نماند که تحقیقات دانشمندان ثابت کرده که دونیم کره مغز گاهی باهم همکاری‌هایی دارند و دقیقاً در این نقطه بازدهی مغز چندین برابر می‌شود پس ما باید یاد بگیریم چه زمانی یادگیری ما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانیم از دو طرف مغز به‌طور مساوی استفاده کنیم. با مقدمه ای از این توضیحات علمی، حالا به سراغ یادگیری روش صحیح جزوه نویسی می رویم و این کار سخت را به فرآیندی ساده و آسان تبدیل می کنیم.

بهترین روش جزوه نویسی

بهترین روشی که میتواند برای شما مفید باشد، روشی ست که تمامی موارد ذهنی را دربربگیرد. بنابراین از دو روش کرنل و نقشه ذهنی باید بیشترین استفاده را داشته باشیم. اما با یکبار استفاده از این روش ها نمی توانید به نتیجه ای برسید، بلکه مانند هر عمل دیگری نیازمند تکرار و تمرین است تا بتوانید آنها را با هم ترکیب کنید و از مزایای آن همزمان برای نوشتن یک جزوه خوب استفاده کنید. ترکیب دو روش جزوه نویسی به شما کمک می کند به یادگیری ۱۰۰ برابر برسید و جزواتی کوتاه و خلاصه اما مفهومی بنویسید. اما پیش از بررسی هرکدام از این روش ها، بهتر است بدانیم از کجا و توسط چه کسانی خلق شده اند.

روش کرنل برای نوشتن یک جزوه خوب از کجا آمده؟

روش کرنل یک روش جزوه نویسی یا یادداشت‌برداری از فرایند کاری موردنظر است. این روش توسط والتر پاوک در سال ۱۹۵۰ ارائه شد. دلیل نام‌گذاری این روش به کرنل هم اشاره به دانشگاهی می‌کند که پاوک در آن تدریس می‌کرد. اگر قصد دارید بیشتر و جامع‌تر در مورد این روش بدانید بهتر است کتاب چگونه بهتر درس بخوانیم را تهیه و مطالعه کنید.

آیا روش کرنل همیشه همه‌جا کاربرد دارد؟

فراموش نکنید بعد از هر کلاس درس تنها ۲۰% از اطلاعات با توجه به قلاب‌های ذهنی و علاقه‌مندی شما در خاطر شما باقی می‌ماند و رفته‌رفته بعد از ۲۴ ساعت تا ۱ هفته کمتر از ۷% این اطلاعات برای شما باقی می‌ماند؛ اما به‌راستی این اطلاعات در کجا قرار گرفتند؟ آیا این اطلاعات از ذهن و مغز ما حذف شدند؟ ما فرد کم‌حافظه‌ای هستیم؟

ساده‌ترین پاسخی که می‌توان داد، طبیعی بودن این فرایند است. مغز ما در طول تاریخ بشر و سیر تکامل خود یاد گرفته همیشه یک سری از اطلاعات ورودی به سه بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

 • بی‌اهمیت کامل
 • کم‌اهمیت
 • پراهمیت و واجب

چرا یک فرد اطلاعات خانوادگی یا آدرس محل سکونت خود را از یاد نمی‌برد و گاها وقتی درگیر هزاران مشغله فکری هستید موقع رانندگی حواسمان به همه‌جا هست الا مسیر حرکت بعد از دقایقی متوجه شدیم روبه روی منزل و در حال ورود اتومبیل به پارکینگ هستیم.چه کسی ما را تا خانه هدایت کرد؟ چه شخصی در هدایت ما در مسیرهای با ازدحام و شلوغی هدایت کرد؟ پاسخ ساده است. مغز به این نتیجه رسیده که این اطلاعات (آدرس محل سکونت، بهترین مسیرها برای سریع رسیدن و…) برای شما مهم است و در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد؛ بنابراین همیشه در بالاترین سطوح اهمیت قرارداد.

چطور از روش کرنل برای نوشتن یک جزوه خوب استفاده کنیم؟

برای اینکه یک جزوه تمیز و خوب بنویسیم بهتر است درزمانی که در یک جلسه، کنفرانس یا کلاس درس هستند و قصد یادداشت‌برداری دارد از روش کرنل برای این کار استفاده کنید؛ اما برای اینکه یک جزوه خوب و جامع باشد باید توجه داشته باشید که داشتن یک دفتر خوب هم بسیار مهم است که در ادامه بهترین دفتر برای جزوه نویسی را نیز معرفی خواهیم کرد.

روش کرنل سریع ترین روش برای یادآوری جزوه نوشته شده

هرزمان که نیاز به یادداشت‌برداری و یادآوری اطلاعات داشته باشید استفاده از روش کرنل به شما کمک می‌کند که در سریع‌ترین زمان بخش زیادی از اطلاعات برای شما یادآوری شود دلیل این موضوع » بودن قلاب‌هایی بین محتوای نوشته‌شده به مغز است؛و وقتی مجدد این اطلاعات خوانده یا مشاهده می‌شوند بخش زیادی از کلاس برای شما تداعی می‌شود. این روش یکی از بهترین روش‌های موجود برای طبقه‌بندی کردن یادداشت‌ها و اطلاعات آموزشی است به شکلی که در صورت نیاز وقت مراجعه به‌راحتی تمامی موارد برای شما تازگی دارند. اگر به شکل زیر توجه کنید متوجه می‌شود که در این روش سه بخش اصلی وجود دارد.

 • نکات مهم
 • کلمات کلید و پرسشی
 • خلاصه محتوا ازنظر خودتان

روش ایجاد کردن کرنل روی برگه A4 برای نوشتن یک جزوه خوب

شما باید صفحه سفید خود را به سه بخش تقسیم‌بندی کنید. ابتدا یک خط عمودی در صفحه بکشید و دقت کنید که آن را تا انتهای صفحه نبرید به‌طوری‌که ستون سمت راست باید دو برابر سمت چپ باشد. در سمت راست باید نکات مهم را یادداشت کنید و در ستون سمت چپ قرار است کلمات کلیدی یا پرسش‌ها را وارد کنید.حالا در انتهای صفحه مطابق شکل بالا فضایی را در نظر بگیرید برای نوشتن خلاصه کلاس یا آموزشی که در حال یادگیری آن بودید. حتماً یک بخش را در ابتدای محتوا در نظر داشته باشید برای:

 • مدرس کلاس
 • نام آموزش
 • تاریخ نوشتن جزوه

دقت کنید برای اینکه یک جزوه خوب بنویسید باید در بخشی که مربوط به خلاصه جزوه است از نوشتن جملات بلند، توضیحات کامل و… خودداری کنید. شما روزنامه‌نگار نیستید و قصد ندارید یک مقاله بنویسید، شما قرار است یک جزوه تمیز و خوش‌خط بنویسید که درزمانی که قصد دارید اطلاعات کلاس را بازآفرینی کنید به‌راحتی با ۱ دقیقه وقت گذاشتن تمامی اطلاعات کلاس برای شما یادآوری شود.

چگونه یک جزوه خوب بنویسیم و در ذهنمان بماند؟

اگر خاطرتان باشد در بالا توضیح دادیم که بعد از۲۴ تا ۴۸ ساعت از برگزاری کلاس یا آموزش تقریباً کمتر از ۲۰% اطلاعات در ذهن شما وجود دارد بنابراین برای اینکه در قدم اول یک جزوه خوب بنویسم باید درصد این یادگیری را بالا ببریم بهترین کار برای نوشتن یک جزوه کامل و کاربردی این است که دو بخش کلمات کلیدی و خلاصه را هنگام کلاس و یادگیری ننویسید و اجازه دهید ۲۴ تا ۴۸ ساعت از کلاس درس یا آموزش شما گذشته باشد و بعد شروع به نوشتن خلاصه و کلمات کلیدی کنید. با این روش و کمک گرفتن از خلاصه محتوا می‌توانید تا ۴۰% در افزایش یادگیری خود همت کنید.

چگونه یک جزوه خوب بنویسیم

چگونه یک جزوه خوب بنویسیم که چند رنگ باشه و خوشکل

اکثرا دانشجویان مایل هستند جزوه ای زیبا و خوانا داشته باشند و در عین حال هم رنگ بندی صفحه را نیز رعایت کنند اما این امر ممکن نیست ، به سبب اینکه فرصت تعویض و تغییر خودکار در زمان نوشتن باعث از دست رفتن نکته آموزشی میشود اما از این رنگ بندی محتوا نیز نمیتوان گذشت. در ادامه چگونه یک جزوه خوب بنویسیم ، قصد داریم به موضوع جزوه را با چه رنگی بنویسیم این موضوع یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان به خصوص خانم های محترم است.

در ادامه مقاله جزوه را با چه رنگی بنویسیم قصد داریم به موارد زیر بپردازیم:

خودکار مناسب جزوه نویسی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

خودکار یکی از لوازم دانشجویی پرکاربرد است. همانطور که حتما خودتان تجربه کرده اید، نوک خودکار، بدنه و ساختار خودکار ، رنگ و میزان روان بودن آن در نوشتن خیلی تاثیرگذار است. با توجه به اینکه برای نوشتن جزوه ممکن است نیاز باشد مدت زمان زیادی خودکار به دست بگیرید و بنویسید، باید به تمامی این موارد توجه داشته باشید.
با انتخاب خودکار به درستی می توانید نوشتن را سریع تر، زیباتر و خواناتر کنید. علاوه بر مواردی که برای انتخاب خودکار مناسب رنگ خودکار غالب در جزوه نویسی هم بسیار پراهمیت است.

چطور میتوانیم یک جزوه زیبا و رنگی داشته باشیم؟

دانستن تاثیرگذاری رنگ ها در تمام جنبه های زندگی از نظر روانشناسی در نتیجه گیری شما تاثیرگذار است. بهتر است بدانید هر رنگ چه معنایی دارد و چشم شما برای فهم مفاهیم بهتر است چه رنگ هایی را بیشتر و چه رنگ هایی را در میان رنگ اصلی ببیند.

بهتر از رنگ اصلی جزوه چه رنگی باشد؟

شما می توانید در دفتر جزوه از ۲ الی ۳ رنگ استفاده کنید. یک رنگ خودکار به عنوان رنگ اصلی جزوه شما استفاده می شود. رنگ اصلی جزوه بهتر است آبی ، کاربنی ، سورمه ای یا مشکی باشد. استفاده از رنگ های دیگر به عنوان رنگ اصلی شما را زود خسته و چشمانتان را اذیت می کند.
اما استفاده از رنگ های قرمز، صورتی، سبز ، بنفش یا طلایی به عنوان رنگ های دوم و سوم بکار می روند. استفاده از رنگ های ثانویه برای نوشتن جزوه می تواند در نکته ها، علامت های نگارشی ، کشیدن جداول و فرمول ها بکار گرفته شود.

حالا نوبت شماست که بگویید چگونه یک جزوه خوب بنویسیم:

شما برای نوشتن یک جزوه خوب از چه روشی استفاده می‌کنید؟
شما برای نوشتن یک جزوه تمیز از چه خودکار و دفتری استفاده می‌کنید؟
به نظر شما اگر جزوه ما بارنگ‌های متفاوت نوشته شود، اثرگذار خواهد بود؟

خوشحال خواهیم شد در رابطه با این مقاله (چگونه یک جزوه خوب بنویسیم) و تجربیات و دانش خود را با کاربران وبسایت جزوه به اشتراک بگذارید. در انتهای صفحه منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم

راهنمای دانلود فایل های پیوست شده:
 • لینک دانلود چگونه یک جزوه خوب بنویسیم به صورت پی دی اف جهت دانلود آماده است.
 • شما میتوانید از طریق قسمت گزارش خرابی لینک به پشتیبان سایت خرابی لینک را اطلاع دهید
 • در صورتی که به هر دلیل موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید به ما اطلاع دهید.
برای دانلود چگونه یک جزوه خوب بنویسیم باید در سایت حساب کاربری داشته باشید

پسورد فایل : پسورد ندارد

به دلیل ثبت درخواست های مکرر به اشتباه توسط کاربران ، برای ثبت گزارش خرابی لینک حتما باید در سایت لاگین باشید

تبلیغات آنلاین

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. داریوش خیرآبادی
  ۳:۱۵ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  راستش تقریبا از سایت جزوه ناامید شده بودم چون قبلا واسه دانلود فایل ها مشکل داشتیم حتی میخواستیم فایلی رو بخریم نمیشد شماره ای هم وجود نداشت تماس بگیریم و از فرودین که محتوای سایت حذف شده بود به کل از ذهنم حذفش کرده بودم اما به تازگی دوباره به سایتتون سر زدم و دیدم چقدر تغییرات فوق العاده ای ایجاد کردید.امروزم که اومدم دیدم یه مقاله فوق العاده نوشتید واقعا کیف کردم دمتون گرم دمتون گرم که برای من دانشجو این سایت حکم بهشت و این صفحات واسم حوری هستن خیلی با این مقاله حال کردم مخصوصا با اون قسمت اول مقاله چون من خودم همش ای طور بودم
  جزوه پرچمش بالاستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

  • وحید طهماسبی
   ۵:۳۲ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

   مچکرم از شما جناب خیرآبادی ، انرژی دوستان خوبی مثل شما روی تیم ما هم اثرگذار هستش

   • سیده طاهره عباسی
    ۱۲:۵۷ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

    سلام استاد چطور میتونیم بیشتر باهاتون در ارتباط باشیم؟ اکثر اساتید یک بستری برا ارتباط بیشتر با دانشجوهاشون دارن.

  • سیده طاهره عباسی
   ۱۲:۵۵ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

   جناب خیرآبادی ، کلا استاد طهماسبی هرجا تشریف دارن اونجا آباد میشه
   خدا خیرشون بده

 2. داریوش خیرآبادی
  ۳:۱۷ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  یه چیزی هم که یادم رفت بگم ما دانشجوها واقعا به این مقالات خیلی خیلی نیاز داریم ، اگر میشه این مقالات رو بیشتر کنید من خودم این مقاله رو الان واسه تمام دوستام فرستادم مخصوصا تو گروه دانشگاهیمون.
  ای ول به جزووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووه

  • وحید طهماسبی
   ۵:۳۲ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

   حتما ، به زودی مقالات زیادی از این دست را منتشر میکنیم ، بابت منتشر شدن این مقاله در کانالتون هم تشکر میکنم

 3. علی شمس
  ۳:۲۱ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  با اینکه ایراد نگارشی در محتوا وجود داشت اما بنظرم کیفیت محتوا خیلی بالا بود. کمتر سایتی چنین محتوای با کیفیتی را منتشر میکند.

 4. دکتر هلالی پوریان
  ۳:۲۵ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  با سلام و احترام ، بنده قبلا کتاب پیشنهاد شده (کتاب چگونه بهتر درس بخوانیم) را مطالعه کردم به نظر اینجانب توضیحات این صفحه با کیفیت تر از کتاب و ترجمه بوده
  سپاس از وقتی که برای تولید این محتوا گذاشتید
  لطفا این نظر را منتشر کنید.

 5. زهرا کرم زاده
  ۳:۳۶ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  با احترام و خسته نباشید . بنظر بنده روش نقشه ذهنی خیلی عالیه

 6. سارا مردانی
  ۴:۲۳ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  نکات خوبی توش بود ، مرسی از آقای خیرآبادی بابت انتشار این مقاله در گروه دانشگاهی
  من بیشتر سعی میکنم نکات مهم صحبت های مدرس رو یادداشت کنم اما متعاسفانه باز هم قبل امتحانات کتاب و …. مطالعه میکنم استرس زیادی میگیرم

  • وحید طهماسبی
   ۵:۳۶ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

   سلام خدمت شما ، بله ما هم از ایشون تشکر میکنیم بابت منتشر کردن مقاله در شبکه اجتماعی تلگرامشون
   بسیاری از دوستان با شب امتحان مسئله دارن

 7. کریمی
  ۱۱:۴۵ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

  با سلام ، چند مرتبه در محتوا گفته شده (مطابق تصویر) ظاهرا باید عکسی به عنوان نمونه قرار میگرفت اما وجود نداره. جهت یاد اوری و بررسی لازم لطفا محتوا را چک کنید

  • رویا نظارت
   ۲:۴۱ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

   درود بر شما، مچکرم از توجهی که دارید، مقاله بزودی ویرایش میشه و کامل خدمتتون ارائه میشه

 8. سیده طاهره عباسی
  ۱۲:۵۳ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

  دورود بی پایان خدمت استاد ارزجمند جناب طهماسبی عزیز ، همیشه و همه جا اثر مثبتی از شما و دانش حضرت عالی جلوی دیدگان ماست و حقیقتا استفاده و دعاگوی شما هستیم.