خانه / پایان نامه ترجمه شده / دانلود رایگان مقاله کشف دنیای مدیریت دانش همراه با زبان اصلی

دانلود رایگان مقاله کشف دنیای مدیریت دانش همراه با زبان اصلی

مدیریت دانش

این مقاله با هدف کشف دنیای مدیریت دانش از دیدی متفاوت، به مرور وضعیت جاری و تحلیل توافق ها و اختلاف نظرات عمده میان محققان و پژوهشگران جهت مشخص ساختن موارد کلیدی که نیاز به تحقیق بیشتر دارد می پردازد.

از آنجایی که امکان پوشش دادن تمامی متون نیست، هدف اصلی خلاصه کردن نبوده است بلکه هدف درک مواردی در حوزه مدیریت دانش است که محققان در رابطه با آن توافق یا اختلاف نظر دارند. این کار منجر به نشان دادن موضوعاتی برای انجام تحقیقات آینده و اجتناب از پژوهش در موضوعاتی که قبلا تحقیقاتی در رابطه با آنها انجام شده است(محققان به نتایج خاص و مشترکی دست یافته اند) می باشد.

این مقاله به دنبال درک و فهم عمیق تر از پیچیدگی و ریشه های مدیریت دانش می باشد.

 

کلیدواژه ها: تئوری سازمانی، ارتباطات سازمانی ، برتری رقابتی ، سازمانهای مبتنی بر دانش

کشف مدیریت دانش

 

 

فهرست

چکیده

مقدمه

سیری در تاریخچه مدیریت دانش

توافق های عمده و اصلی

تعریف مدیریت دانش

اهداف عمده مدیریت دانش

فواید مدیریت دانش برای سازمانهای مدرن

مقوله بندی پروژه های مدیریت دانش

عوامل تاثیر گذار بر مدیریت دانش

یادگیری تک حلقه ای و دو حلقه ای در مدیریت دانش

اختلاف نظرهای عمده و اساسی

چارچوبهای مدیریت دانش

فناوری اطلاعات: آیا مدیریت دانش کانون توجه است ؟

نقش هوش مصنوعی (AI) در مدیریت دانش

آیا دانش می تواند مدیریت شود؟

نتایج و پیشنهادات پژوهش

 

یافته ها: بر پایه توافق های عمده میان محققان در نسل سوم مدیریت دانش باید بررسی ها و تحقیقات بیشتری دنبال و پیگیری شود.

محدودیت ها/ مفاهیم ضمنی پژوهش: موارد کلیدی که در اینجا مشخص شده است نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. به دنبال تاکید بر دانش فردی در دهه های ۱۹۸۰/۱۹۷۰ و تاکید بر دانش جمعی در دهه های ۲۰۰۰/۱۹۹۰، نسل سوم مدیریت دانش باید: معیارهایی جهت ارزیابی مدل ها، روش ها و رویکردها ارائه دهد؛ نظامهایی جهت سنجش دانش، سرمایه ذهنی و دیگر دارایی های دانشی تولید کند؛ از فناوری های مدرن برای انتقال دانش عینی استفاده کند؛ و مدیریت دانش را در دیگر حوزه های زندگی اجتماعی نیز به کارگیرد. همچنین نیاز به شفاف سازی معانی متفاوت در رابطه با مفاهیم متنوع در حوزه مدیریت دانش نیز در اینجا بحث می شود.

ابتکار/ارزش: ویژگی متمایز این مطالعه آن است که بر جای دادن مدیریت دانش در زمینه وسیع تری از بحثهای محققان و پژوهشگران تاکید می کند، بدین ترتیب موارد کلیدی قابلیت بیشتر برای درک و فهم پیدا کرده اند.

 

شناخت رو به رشدی در حوزه تجارت در رابطه با اهمیت دانش به عنوان یک منبع حیاتی برای سازمانها وجود دارد. اقتصاد جدید که مبتنی بر دانش است علاوه بر خلق آن، برای اشاعه و استفاده از اطلاعات و دانش نیز اهمیت زیادی قائل است. در این اقتصاد جدید، افراد و سازمانها بر نگهداری و ارتقاء سرمایه دانشی خویش جهت ابتکار و خلاقیت تاکید بسیاری دارند. توانایی آنها برای یادگیری، سازگاری و تغییر به یک شایستگی هسته برای بقا تبدیل می شود.

مدیریت دانش توجه بسیاری از محققان و پژوهشگران را به سوی خود جلب کرده است. جمله معروف ” اگر تنها می دانستیم که چه می دانیم …. ” تفکر در خصوص جذب، اشتراک و کاربرد دانش در سراسر سازمان را برمی انگیزد. گرچه این شناخت، که دانش دارایی اصلی برای تجارت است وجود دارد اما، سازمانها هنوز در مراحل اولیه فهم کاربردهای مدیریت دانش می باشند. تحقیقات اخیر نشان داده است که سازمان های مبتنی بر دانش، اطلاعات و دانش را در جهت کسب  برتری های خاص، استفاده از هوش سازمانی و خلاقیت در اختیار می گیرند. همچنین از آن در جهت رشدی پایدار و توسعه در محیط پویا بهره می برند و با به کارگیری و هدایت مهارتها و تخصص های کارکنان سازمان قادر به یادگیری مداوم و خلاقیت خواهند بود.

دانلود رایگان مقاله کشف دنیای مدیریت دانش همراه با زبان اصلی
قیمت : 0 تومان
فرمت فایل : Word
تعداد صفحه : 60
حجم فایل : 1.1 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.