کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون رشته مکانیک

توضیحات کوتاه

________________________

5/5

کتاب فیزیک پایه ۱ از دروس عمومی رشته مکانیک نوشته هریس بنسون این جزوه که توسط محمدرضا بهاری ترجمه شده است و در دانشگاه پیام نور تدریس می شود.

کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون مکانیک یکی از دروس عمومی به شمار می رود که باید در تمامی رشته های تحصیلی دانشگاه گذرانده شود. خصوصا رشته های فنی مهندسی که از طریق هنرستان وارد دانشگاه شده اند نیاز است که یکسری از دروس پایه را در ترم اول دانشگاه پاس شوند.

فهرست اصلی کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون در ۸ فصل ارائه شده است:

 • فصل ۱ : یکاها
 • فصل ۲ : بردارها
 • فصل ۳ : حرکت یک بعدی
 • فصل ۴ : لختی و حرکت دو بعدی
 • فصل ۵ : مکانیک ذره
 • فصل ۶ : مکانیک ذره ۲
 • فصل ۷ : کار و انرژی
 • فصل ۸ : پایستگی انرژی

بخشی از جزوه فیزیک پایه ۱

به کمیتهای عددی (کمیتهایی که وابسته به جهت نیستند) اسکالر گفته می شود. مثال: زمان، دما، چگالی و …. به کمیتهایی که علاوه بر مقدار به جهت نیز نیاز دارند کمیتهای برداری می گویند. مثال: نیرو. اسکالرها از قواعد جبر معمولی تبعیت می کنند اما بردارها از قواعد خاصی پیروی می کنند که به مجموعه آنها جبر برداری می گویند. مسافت نمونه ای از کمیتهای اسکالر است و به مسیر طی شده بستگی دارد اما جابجایی نمونه ای از کمیتهای برداری است و به مسیر و مسافت بستگی ندارد.

قانون اول نیوتن

هر جسمی حالت سکون یا حالت حرکت یکنواخت را روی خط راست حفظ می کند مگر ناچار شود در اثر نیرویی که به آن وارد می شود حالتش را تغییر دهد که این قانون شامل خاصیتی به نام لختی (اینرسی) در همه اجسام می شود.

چارچوب مرجع لخت

همانطور که در فصل اول گفته می شود، مکان و یا سرعت هر جسم فقط نسبت به اجسام دیگر معنی دارد. چارچوب مرجعی که در آن قانون اول صادق باشد چارچوب مرجع لخت نامیده می شود. در چارچوب مرجع لخت جسمی که تحت اثر هیچ نیرویی نباشد یا برآیند نیروها بر روی جسم صفر باشد یا ساکن می ماند یا با سرعت ثابت حرکت می کند. هر چارچوبی که نسبت به یک چارچوب لخت با سرعت ثابت حرکت کند خودش هم یک چارچوب لخت است. اگر شتاب ذره ای در یک چارچوب لخت صفر باشد در تمام چارچوبهای دیگر نیز شتابش صفر است.

اصطکاک چیست

نوعی نیروی تماسی است که با حرکت نسبی دو جسمی که با هم در تماس اند مخالفت می کند. اصطکاک معمولا در خلاف جهت نیرو وارد می شود.

ویژگی های اصلی مربوط به اصطکاک:

 1. نیروی اصطکاک کتناسب با نیرویی است که دو جسم را به هم می فشارد.
 2. نیروی اصطکاک بستگی محسوسی به مساحت سطح تماس دو جسم ندارد.
 3. نیروی اصطکاک در سرعت های نسبتا کم مستقل از سرعت است.

نکته: نیروی اصطکاک به سطح بستگی ندارد یعنی اگر یک مکعب را در یک بار از طرف سطح بزرگ و یک بار دیگر از طرف سطح کوچکش روی جسم دیگری قرار دهیم درست است که قله هایی که در تماس با پستی و بلندی های جسم دیگر قرار می گیرد کمتر است اما در عوض در اثر فشار بیشتری قرار دارد.

بررسی کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون

در فصل ششم کتاب فیزیک Harris Benson به بررسی دینامیک ذره ای پپرداخته می شود. در این فصل متوجه خواهید شد که اگر مکان اولیه و سرعت اولیه ذره ای را بدانیم و تمام نیروهای وارد بر آن هم معلوم باشد می توان رفتار ذره را در تمام زمان های بعدی پیش بینی کرد. در واقع تممام مسائل مکانیک کلاسیک با استفاده از قوانین نیوتن قابل حل اند. ولی در مواردی که نیروهای وارد بر ذره ثابت نباشد و با تغییر مکان و زمان تغییر کند حل آن بسیار پیچیده است. در فصل هفتم به حل مسائل مکانیک به کمک مفهوم کار و انرژی پرداخته می شود. با دانلود رایگان این کتاب در سایت جزوه می توانید مرجع مناسبی برای درس فیزیک پایه خود داشته باشید.

در صورت تمایل میتوانید مقالات زیر را دنبال کنید:

راهنمای دانلود فایل

برای دانلود این کتاب باید در سایت لاگین شده باشید.
اگر در سایت حساب کاربری ندارید، لطفا ابتدا ثبت نام کنید.

اگر از کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون رشته مکانیک استفاده کردی، نظرت رو دربارش بگو و به دیگران پیشنهاد بده

2 نظر در “کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون رشته مکانیک

 1. 2281601099 گفت:

  جزوه ک دیگه نباید پول داد

  1. درود بر شما ..
   تمامی جزوه های دانشگاهی موجود در سایت جزوه رایگان هستند. برای دسترسی به فایل ها باید عضویت رایگان را در سایت انجام دهید. صفحه عضویت در جزوه

دیدگاهتان را بنویسید

کتاب فیزیک پایه ۱ هریس بنسون
پیشنهاد ما به شما :

_____________ _

ورود

حساب کاربری ندارید؟

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه